MitM Saldırısı Nedir, Nasıl Korunabilirsiniz?

Dijital çağda iletişim seçeneklerinin genişlemesi yeni riskleri de beraberinde getiriyor. Dijital çağla iletişim kurarken, kötü amaçlı yazılımların ve bilgisayar korsanlarının her an iletişim güvenliğini tehlikeye atabileceği göz ardı edilmemelidir. Ortadaki Adam (MitM), internetin ve şirketlerin kişisel kullanımı için tetikte olması gereken bir tür siber saldırıdır. MitM tam olarak nedir ve nasıl olabilir ve bunu önlemek için ne yapabiliriz?MitM Ortadaki Adam Saldırısı

MitM (Ortadaki Adam Saldırısı (MITM saldırısı)), bir siber suçlunun "doğrudan iletişim kurduklarını düşünen" iki taraf arasındaki konuşmayı değiştirebileceği ve hatta değiştirebileceği bir siber saldırı türüdür. Saldırgan, iletişimi başka bir tarafa gönderebilir veya dinleyebilir ve muhtemelen bir kişinin söylediklerini değiştirebilir. Ortadaki adam saldırıları, istemciler, insanlar ve sunucular arasında gizlice dinlemeye izin verir. Buna sitelere HTTPS bağlantısı, ek SSL/TLS bağlantısı, ağlara Wi-Fi bağlantısı ve daha pek çok şey dahildir.

MitM Saldırı Örneği

Sizin ve bir iş arkadaşınızın şifreli bir mesajlaşma platformu aracılığıyla iletişim kurduğunu hayal edin. Saldırgan, dinlemek ve sizden meslektaşınıza sahte bir mesaj iletmek için konuşmayı kesmek istiyor. Aşağıdaki adımlara uyabilirsiniz:

·         Başlangıçta, arkadaşınızın ortak anahtarını isteyeceksiniz. Açık anahtarını istediğiniz kişi ve onu çalmaya çalışan bir kişi, anahtarı, ortadaki adam saldırısı başlayabilir.

·         Bir hırsız size bir iş arkadaşınızdan geliyormuş gibi görünen sahte bir e-posta gönderir, ancak bunun yerine saldırganın ortak anahtarını içerir.

·         Anahtarın iş arkadaşınıza ait olduğunu ve saldırganın anahtarını kullanarak mesajı şifreleyebildiğinizi ve ardından şifreli mesajı size "iş arkadaşınıza" (aslında saldırgana) gönderebildiğinizi varsayalım.

·         Saldırgan, mesajları yeniden yakalar, kendi özel anahtarıyla şifresini çözer, değiştirir ve daha sonra mesajı size ulaştırmaya çalışan kişiden elde ettiğiniz açık anahtarla mesajı yeniden şifreler.

·         İş arkadaşınız da şifreli mesajlarınıza bakıyorsa, kişi mesajın sizden geldiğine inanır.

·         İş arkadaşınıza bir davetsiz misafir tarafından yakalanan bir e-posta gönderdiniz.

·         "Merhaba [meslektaşım], lütfen bana anahtarınızı gönderir misiniz?"

·         Saldırgan daha sonra mesajı iş arkadaşınıza iletir ve ortadaki bir erkek olduğunuzu bilmiyorlar.

·         Sen [SaldırganYou "Merhaba, bana anahtarınızı gönderir misiniz?"

·         İş arkadaşı, anahtarı şifreleyerek yanıt verir.

·         Saldırgan, iş arkadaşınızın anahtarını kendi anahtarıyla değiştirir ve bu mesajı iş arkadaşınızın anahtarıymış gibi doğrudan size gönderir.

·         Meslektaşınızın anahtarı olduğunu düşündüğünüz şeyi kullanarak bir mesajı şifreleyebilir ve yalnızca sizin okuyabileceğinize inanabilirsiniz.

·         "Şifremiz XYZ" diyor (saldırganın anahtarıyla şifrelenir[saldırganın anahtarıyla şifrelenir]

Mesaj, saldırganın anahtarı kullanılarak şifrelendiğinden, saldırganlar şifresini çözer, sonra mesajı okur ve değiştirir, ardından anahtarı kullanarak yeniden şifreler ve sonra mesajı başka bir kişiye iletin.

Bu durumda hem siz hem de arkadaşınız bu mesajın güvenli olduğuna inanarak iletişim kurmaya devam ediyor. Ama gerçekte içinizde başka bir tehdit var: Diğer Taraftaki adam! "Adam" ortadaki" kötü niyetlidir ve özel olması gereken bilgilere erişebilir. Örneğin, başka bir neden tarafından motive edilirse, sizinle aranızdaki bilgi alışverişini manipüle etmek mümkündür.

Bu senaryo, tarafların saldırganın özel anahtarı yerine diğerinin genel anahtarlarını paylaşmasına izin veren sistemin önemini göstermektedir. Güçlü güvenlik uygulamaları yeterli değildir, MitM (ortadaki adam) saldırısının potansiyeli konusunda uyanık olmalısınız.

MitM Saldırıları Tehlikeli mi?

Ortadaki adam saldırıları ölümcül olabilir ve genellikle istenmeyen bir amaca hizmet eder. Saldırının arkasındaki sebeplerden biri veya her ikisi olabilir:

·         Hassas bilgilere ve kişisel verilere erişme

·         Mesajın içerik mesajını işleme

Offensive MitM saldırısı olarak bilinen bir saldırı yoluyla, şunlara erişim elde etmeyi amaçlar:

·         Kimlik hırsızlığını önlemek için kişisel olarak tanımlanabilir veriler (PII) ve diğer hassas bilgiler

·         Oturum açma kimlik bilgileri, çevrimiçi banka hesaplarına yetkisiz erişim sağlamak için bir Wi-Fi ağına bağlanmak için kullanılır Bir çevrimiçi mağazadaki İnternet trafiğinden kredi kartı numaralarını çaldırabilirsiniz.

·         Yasal web sitelerinden kötü amaçlı yazılım barındıran web sitelerine yeniden yönlendirme yapan ortak alanlardaki Wi-Fi noktaları.

MITM saldırılarının ortak hedefleri arasında web siteleri ve e-postalar bulunur. E-postalar kendi başlarına şifreleme kullanmazlar; bu, bir saldırganın oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak gönderenden gelen e-posta iletilerine sızmasına ve yanıltmasına izin verir.

MitM ve Sniffing Arasındaki Farklar

İnternet protokollerinin doğası gereği, İnternet aracılığıyla gönderilen verilerin çoğuna halk tarafından erişilebilir. Bir bölge ağına (LAN) bağlıysanız ve başka herhangi bir bilgisayar gönderdiğiniz verileri görüntüleyebilir. Bir saldırgan sizinle aynı ağa bağlıysa, verileri okumak için bir dinleyici kullanabilir ve ayrıca sunucunuz ve istemcinize (sunucunuz dahil) bağlanan herhangi bir bilgisayara erişebiliyorsa iletişimlerinizi dinlemelerine izin verebilir.

Ortadaki bir adam saldırısında, saldırgan sizi veya bilgisayarı onlarla bağlantı kurmak için kandırmaya çalışır. Bağlanmak istediğiniz yerin onlar olduğuna inanmanızı sağlar. Sonra asıl kaynağa bağlanırlar ve sonra sizmişsiniz gibi davranırlar ve istedikleri zaman bilgiyi her iki şekilde aktarır ve değiştirirler. Bu, bilgiler değiştirilebildiğinden daha büyük bir güvenlik riski oluşturur.

Güvenlik, varsayılan koklama olarak şifrelemeye geçtikçe, MitM (ortadaki adam) saldırısının yanı sıra gözetleme daha tehlikeli hale geliyor. Saldırganlar, kriptografik protokollerdeki güvenlik açıklarından yararlanmak için çeşitli teknikler kullanabilir. Bunları kullanıcıları aldatmak veya aralarında biri olmak için kullanabilirler. Güvenli bir bağlantı, aranızdaki bir kişinin iletişiminize müdahale etmesini engellemek için yeterli değildir.

MitM Saldırıları Nerede Olur?

Ortadaki adam saldırılarının birçok türü vardır. Bununla birlikte, genel olarak konuşursak, dört yöntemde ortaya çıkarlar:

·         Genel ağlar: Genel bir ağa bağlandığınızda gerçekten risk altındasınız. Bir örnek, kafelerde, havaalanlarında ve erişim kısıtlaması olmayan herhangi bir ağda halka açık Wi-Fi ağlarıdır. MitM yöntemlerinin çoğu en iyi Wi-Fi ve yerel alan ağlarında çalıştığından, saldırganların ortadaki adam haline gelmesi kolaydır.

·         Bilgisayarınız: MitM saldırısı, internet bağlantınızı kurcalayan ve sizi İnternet bağlantınızın hızını izleyen ve değiştiren web sitelerine yönlendiren kötü amaçlı yazılımlar kullanılarak gerçekleştirilebilir.

·         Yönlendirici "Yönlendirici" terimi, yönlendiricilerin (yönlendiricilerin) tipik olarak İnternet servis sağlayıcınızdan sağlandığı gerçeğini ifade eder. Ayrıca güvenlik için varsayılan ayarlarla birlikte gelirler. Bu, birçok yönlendiricinin standart oturum açma parolalarıyla (yönetici/parola gibi) veya güvenlik açığına açık olabilecek daha eski bellenimle geldiği anlamına gelir.

·         Web Sunucusu: Bir saldırgan, bağlanmaya çalıştığınız web sunucusuna erişir ve ardından bir MitM saldırısı gerçekleştirir.

MitM (Ortadaki Adam) Saldırısı Nasıl Yapılır?

MitM Ortadaki Adam saldırısı 3 aşamada sınıflandırılabilir

·         İlk Aşama: Saldırıyı gerçekleştirebileceğiniz konuma erişmektir.

·         İkinci Aşama: Ortadaki adama geçin.

·         Üçüncü Aşama: Gerekirse şifrelemeyi çözün.

Saldırgan, sizinle hedeflenen kurban arasına girdiğinde "ortadaki adam" haline geldi. Bunun başarılı olabilmesi için bir veya daha fazla farklı spoofing/aldatma/spoofing saldırı tekniği ile bilgisayarınızı kandırmaya çalışacaktır.

MitM Saldırılarında Kullanılan Bazı Teknikler

·         ARP Spoofing: ARP (veya Adres Çözümleme Protokolü), bir cihazın fiziksel konumunu (MAC adresi veya Medya Erişim Kontrol Adresi) ve ağın yerel alanı içinde kendisine atanan IP adresini dönüştürür. ARP sahtekarlığını kullanmak, saldırganların bağlantılarını cihazlarına yönlendirmek için yerel alan ağlarına sahte ayrıntılar vermelerinin bir yoludur.

·         IP Spoofing: IP Spoofing, bir bilgisayarın genellikle farklı bir makineyle aynı olan farklı bir IP adresi kullanıyormuş gibi yaptığı durumlarda meydana gelir. Tek başına bir saldırı olarak IP sahtekarlığı, ortadaki adama yapılan bir saldırı değildir. Ancak, TCP dizi tahmini ile birlikte eşleştirildiğinde, bir saldırıdır. Genel olarak, İnternet bağlantıları TCP/IP protokolü (İletim Kontrol Protokolü veya İnternet Protokolü) kullanılarak kurulur.

·         DNS Spoofing: ARP Spoofing ve IP sızdırma, saldırganın sizinle aynı ağa sahip olmasına bağlıdır. DNS Spoofing söz konusu olduğunda, herhangi bir yerden bir saldırı gelebilir. DNS sahtekarlığı, zayıf bir DNS önbelleğine dayandığından daha zorlayıcı olabilir. Ancak, DNS sahtekarlığı başarılı olduğunda birçok kişiyi etkileyebilir.

·         SSL Sahtekarlığı: Web tarayıcısı, saldırgan, bağlanmaya çalıştığınız etki alanıyla aynı olan bir web sitesi oluşturduğunda oluşan bir tür yazım hatası yapar. Daha sonra size yanlış URL'yi verirler ve Kimlik Avı gibi farklı yöntemler kullanırlar. Örnek: facebook.com

·         E-posta Korsanlığı: bir saldırganın bir e-posta hesabını ele geçirebildiği ve e-posta konuşmalarını "dinleyerek" veri topladığı zamandır. E-postayı hacklemek, bir e-posta hesabının kontrolünü ele geçirmek için tipik bir yöntemdir ve genellikle Phishing'i hedef almak için kullanılır.

MitM Saldırılarına Karşı Güvenlik Çözümleri

MitM - Sayısız türde ortadaki adam saldırısı var ve bazılarını tespit etmek zor. Ortadaki adam saldırılarını durdurmanın en etkili yolu onlardan uzak durmaktır. Bir saldırganın sisteminize erişmesi durumunda bağlantınızı çalmasını durdurmak zor olsa da, verilerinizin tamamen güvende olmasını sağlamanın bir yolu vardır.

·         Sanal Özel Ağ (VPN): VPN'ler internet trafiğinizi güvence altına alır ve böylece bir saldırganın iletişimleri değiştirme veya okuma yeteneğini sınırlar.

·         Ağ İzinsiz Giriş Tespit Sistemi (NIDS): NIDS, ağdaki her cihaz arasındaki veri akışını gözlemlemek için bir ağdaki stratejik konumlara kurulur. Alt ağdan geçen trafiğin bir analizini yapar ve trafiği alt ağlar aracılığıyla bilinen güvenlik tehditleri veritabanına eşler. Bir saldırı tespit edildiğinde veya anormal bir davranış tespit edildiğinde bir uyarı gönderilir.

·         Güvenlik Duvarı: Sağlam bir güvenlik duvarı yetkisiz erişimi durdurabilir.

·         İki Faktörlü Kimlik Doğrulama: E-posta hesaplarınızın saldırıya uğramasını önlemenin harika bir yöntemi, iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaktır. Parolanın ötesinde ekstra bir kimlik doğrulama kanalına ihtiyaç duyar.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski